Nazlı HN Röportaj

Görüntülenme: 836

TÜRKİYE DÜNYA MEDYA CEO’SUNDAN BAŞARI HİKAYESİ

NAZLI GÜNERLİ OKUTAN KİMDİR?

1979 Rize doğumluyum. Marmara Üniversitesi İşletme ve İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunuyum. Halen birçok farklı alanda eğitim almaya devam ediyorum. Eğitimin insanlar üzerinde hiç keşfedilmemiş bir kabile veya balta girmemiş ormanlar içinde saklı kalmış, keşfedilmeyi bekleyen mağaralar gibi tarifsiz bir keşfedilme etkisi olduğuna inanıyorum. İnsanların ilgileri doğrultusunda aldıkları eğitimin kişilerin her boyutta toplumsal ve ahlaki değerleri ile harmanladığını ve topluma yararlı bir birey olmalarında destekleyici bir unsur olduğunu düşünüyorum.

YAPTIĞINIZ İŞTEN KISACA BAHSEDER MİSİNİZ?

24 yıldır Bilişim ve Medya sektöründe aktif rol almaktayım. Kariyer hayatıma dergi ve gazete hizmetiyle başlayıp, şuan profesyonel olarak kurumsal marka ve kurumsal kimlik danışmanlığı, kreatif tasarım ve dergi editörlüğü, birçok farklı şirket yöneticilerine ve çalışanlarına hem kişisel hem profesyonel koçluk ve eğitim uzmanlığı yapıyorum.

BAŞARI SİZİN İÇİN NE DEMEKTİR?

Başarı bir insanın iş veya özel hayatında geldiği yer veya elde ettiği statü değildir ya da bankasında gördüğü miktar hiç değildir. Benim için başarı kendi mutluluğumla kaç kişiyi daha mutlu edebildiğime ve insanları nasıl etkilediğime dayanmaktadır. İnsanların samimiyet ve güler yüz ile başaramayacağı hiçbir şeyin olmadığı inancındayım.

İŞ HAYATINDA SİZE BAŞARI GETİREN FARKLILIKLAR NELERDİR?

İş hayatındaki başarı insanın yaptığı işle ilgili olarak yapabileceğinin her zaman daha iyisini nasıl yapabilirim düşüncesinde ve merakında yattığını düşünüyorum. Başarı getirdiğine inandığım farklılıklar ise karşı tarafla konuşmaya başladığım ilk otuz saniyenin büyüsünde saklı. Eğer ilk otuz saniyede yüzlerde bir tebessüm oluşmuşsa bunu başarmanın ilk evresi olarak görüyorum. Onun dışında doğru ve donanımlı bir ekip ile doğru stratejik yönetim çerçevesinde ilerlemenin başarıyı getirdiğine inanmaktayım.

İŞ HAYATINIZDA VAZGEÇEMEDİĞİNİZ PRENSİPLERİNİZ NELERDİR?

Vazgeçemediğim ve olmazsa olmazım güne erkenden gözlerimi açıp yeşil çay içerek başlamaktır. Pozitif düşünce ışığında ekibimle her sabah fikir alış verişi yapıp ortak bakış açısıyla belirlediğimiz hedeflerimize ulaşmak için alternatif yollar ararız. Motivasyonumuzu yüksek tutacak melodiler eşliğinde çalışmalarımıza başlarız. Bunlar dışında en önem verdiğim nokta ise koşulsuz disiplin olgusudur. Disiplinin olduğu her iş ortamında başarı kaçınılmazdır.

YOĞUN TEMPONUZDA DİNLENMEK VE YENİDEN ENERJİ KAZANMAK İÇİN NELER YAPARSINIZ?

Ruhuma iyi geldiğini düşündüğüm yerlere giderim. Örneğin tarihiyle eşsiz Hidiv Kasrı’n da kahve eşliğinde okuduğum bir kitabım veya kendi yazdığım kitabımın hissettirdiği mutluluk benim için çok özeldir. Onun dışında arkadaşlarımın çiftliklerine gidip köpekleri beslemek hayvanlarla zaman geçirmek balığa gitmek ruhumu inanılmaz tazeliyor. Genel olarak kitaplarla ve doğayla geçirdiğim anlar benim beslendiğim enerji depoladığım ve yeniden doğduğumu hissettiğim en özel zamanlardır.

HANGİ ŞİRKETLERDE ÇALIŞTINIZ? ŞİMDİ HANGİ ŞİRKETTE HANGİ POZİSYONDA ÇALIŞIYORSUNUZ? HANGİ ALANDA UZMANSINIZ? EĞİTİM VE ÖĞRENİM HAYATINIZDAN KISACA BAHSEDER MİSİNİZ?

  ŞİRKET GEÇMİŞİM;

1994-2004 yıllarında merkezi İstanbul’ da olan İstanbul Ajans A.Ş de Pazarlama ve Satış Sorumlusu olarak ilk kariyer hayatıma başladım. Şirket büyüme kat edince diğer grubu olan Dünya Basın A.Ş şirketinde 2004-2014 yıllarında Genel Müdür olarak göreve başladım, halen de devam etmekteyim. Bünyeme bağlı olarak 520 personel ve 51 şube yönettim.  Sonrasında ise 2014-2020 yıllarında kendi kariyerime bir yenisine ekleyerek kendi şirketim olan Türkiye Dünya Medya Limited Şirketi’ni kurarak Türkiye genelinde yüzlerce projeye imza attım. Çalıştığım süre içerisinde iş hayatımla beraber eğitimlerime de ara vermeden kariyer hayatımı sürdürdüm.

UZMANLIK ALANLARIM;

Kişisel Marka Yönetimi, Profesyonel Kurumsal Kimlik Çalışmaları, Gazetecilik, İSO Yönetim ve Kalite Belgeleri, Dergi Yönetimi, Bilişim ve Bilgisayar Teknolojileri, Fabrika Yönetimleri gibi birçok alanda uzmanlık yaptım.

ÖĞRENİM HAYATI;

1-MARMARA ÜNİVERSİTESİ (İŞLETME YÖNETİMİ)

2-İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ (SOSYAL VE BEŞERİ BİLİMLER FAKÜLTESİ PSİKOLOJİ BÖLÜMÜ)

3-NLP AKADEMİ (PROFESYONEL KOÇLUK)

EĞİTİM HAYATI;

İstanbul Enstitüsü ve ODTÜ Üniversitesi tarafından aldığım eğitimlerle birlikte kişisel kariyerime de büyük yatırım yaptım. Aldığım eğitimlerin hem bana hem de topluma faydalı olmasıyla beraber büyük katkı sağladığımı da düşünmekteyim. Aldığım eğitimlerden kısaca bahsedecek olursam;

1-Kişisel Stres Yönetimi (ODTÜ ÜNİVERSİTESİ)

2-Liderlik (ODTÜ ÜNİVERSİTESİ)

3-Stresi Yönetmede Yöneticilerin Rolü ve Durumsal Liderlik (ODTÜ ÜNİVERSİTESİ)

4-Şikayet Yönetimi (ODTÜ ÜNİVERSİTESİ)

5-Kriz Yönetimi (ODTÜ ÜNİVERSİTESİ)

6-Çatışma Yönetimi (ODTÜ ÜNİVERSİTESİ)

7-Çalışma Yönetimi (ODTÜ ÜNİVERSİTESİ)

8-Yetenek Yönetimi (ODTÜ ÜNİVERSİTESİ)

9-Zor İnsanlarla Baş Etme (ODTÜ ÜNİVERSİTESİ)

10-Kurumlarda Stres Yönetimi (ODTÜ ÜNİVERSİTESİ)

11-Problem Çözme Becerileri  (ODTÜ ÜNİVERSİTESİ)

12-Proje Yönetimi (ODTÜ ÜNİVERSİTESİ)

13-Eğiticinin Eğitimi (İSTANBUL ENSTİTÜSÜ ÜNİVERSİTESİ)

14-Mülakat Teknikleri (İSTANBUL ENSTİTÜSÜ ÜNİVERSİTESİ)

15-İnsan Kaynakları Yönetimi (İSTANBUL ENSTİTÜSÜ ÜNİVERSİTESİ)

16-Bireysel ve Hukuksal Kurum Eğitimi (İSTANBUL ENSTİTÜSÜ ÜNİVERSİTESİ)

17-Şirketler Arası Uzlaşma (İSTANBUL ENSTİTÜSÜ ÜNİVERSİTESİ)

18-Beden Dili(İSTANBUL ENSTİTÜSÜ ÜNİVERSİTESİ)

19-İş Etiği(İSTANBUL ENSTİTÜSÜ ÜNİVERSİTESİ)

20-Diksiyon Eğitimi(İSTANBUL ENSTİTÜSÜ ÜNİVERSİTESİ)

21-Anlayarak Hızlı Okuma Sanatı(İSTANBUL ENSTİTÜSÜ ÜNİVERSİTESİ)

ŞİRKETİNİZDE TAM OLARAK HANGİ HİZMETLERİ VERMEKTESİNİZ?

1-Kurumsal Marka Danışmanlığı,

2-Gazete hizmetleri,

3-Dergi Hizmetleri,

4-Grafik Tasarım Uygulamaları,

5-Patent Hizmetleri,

6-Web Hizmetleri,

7-Sosyal Medya Danışmanlığı,

8-Profesyonel E-ticaret Hizmetleri gibi konularda kurumsal veya orta ölçekli firmalara destekler vermekteyiz.

BİR KADIN OLARAK SİZİN GÖZLEMLERİNİZ, DENEYİMLERİNİZ NELER, KADINLAR İŞ HAYATINDA HANGİ ENGELLERLE KARŞILAŞIYOR?

Kadınların yaratılış biçimi olarak çok güçlü olduklarına inanıyorum. Bir kadın isterse her şeyi başarabilecek ve elde edebilecek güce sahiptir. İş hayatında ise kadınlar ne yazık ki hak ettikleri değeri görmüyorlar. TÜİK verilerine dayalı konuşursak şuan Türkiye’de kadın istihdam oranı erkek istihdam oranının yarısı bile değil. Buna dayalı olarak yapılan çalışmaları da çok yetersiz buluyorum. Kadınların iş ve toplumdaki yerlerinin aile temeline dayandığını düşünüyorum. Kız ve erkek çocuklarına toplumsal olarak biçilen rollerden kaynaklı kadınlar eksik ve tamamen yanlış bir temelle hayata atılıyorlar. Öncelikle aile içi eğitimlerin ciddiyetle yürütülmesi kanaatindeyim. Kadınlara çocuk bakma veya ev işleri ile ilgilenme rolü benimsetildiği için çalışan bir kadın bile belli bir zaman sonra yükselme düşüncelerini ne yazık ki işine ara verip çocuğuna bakma düşüncesine bırakıyor.

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZ NELERDİR?

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Dünyanın her yerinde kadının anıldığı ve sorunlarının çeşitli platformlarda tartışıldığı bir gün. Hiçbir ülkenin, kadınların emeği ve katkısı olmadan sağlıklı bir şekilde gelişmesinin, kalkınmasının, demokratikleşmesinin mümkün olmadığını düşünüyorum. Her yıl çalışma hayatı  ve sosyal yaşamda ki kadın profili gözler önüne seriliyor; siyasetten sanata, eğitime, medyaya kadınların katılımlarının ne kadar az olduğuna vurgu yapılıyor ancak uygulamada sınıfta kalınıyor. Toplumsal olarak kadınlara yönelik ön yargıların yok edilmesi gerekiyor. Kadınlara atfedilen rollerin davranış biçimlerinin tamamen değişmesi ve farklılaşması yönünde çalışmalar yapılmalı. 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde sadece mutluluktan bahsedilmeli, kadın cinayetlerinden tacizlerinden ve kadına yapılan psikolojik şiddetten değil. Kadınların gerçek anlamda baş tacı edildiği bir hayat diliyorum herkese.

NAZLI GÜNERLİ OKUTAN OLARAK HOBİLERİNİZ NELERDİR? 81 VİLAYETİ VE BİRÇOK ÜLKEYİ GEZDİĞİNİZİ SÖYLÜYORSUNUZ SİZİN İÇİN İLK 3 ŞEHİR HANGİLERİDİR VE NEDEN O ŞEHİRLER?

Nazlı kitap aşığı bir kadındır. Akşamları kendi köşesinde tütsüsünü ve mumlarını yakan o tütsüden ayrı mumlardan ayrı odasında ahenkle yayılan kokular eşliğinde hayatına 900 ü aşkın kitap sığdıran bir kadın. Kitaplarla insanlardan çok ayrı bir bağ kuruyorum. Her kitap bir insan olduğu kadar aynı zamanda bir karakterdir. Kitapların ruhuma işleyen ve eşsiz duygular uyandıran bir tarafı var benim için. Kitaplar dışında sevdiklerimle zaman geçirmekte en keyif aldığım hobilerim arasındadır. Yaz geldiğinde sevdiklerimle beraber balığa gitmek, akşamında tuttuğumuz balıkları kahkahalarımız eşliğinde yemek en eşsiz zamanlar… Bir diğer zevk aldığım konu ise gezmek. Türkiye’ de gezmediğim yer kalmadı. Gerek iş seyahatleri için gerekse özel hayatımda Türkiye’nin her yerini gezmeye, keşfetmeye çalıştım. Türkiye seyahatlerimden aldığım zevki yurt dışı seyahatlerimden aldığım söylenemez. Türkiye de etkisinde kaldığım ilk üç şehir ise  Ordu, Tekirdağ, Gaziantep diyebilirim. Ordu’nun kendine has çok butik bir şehir ve muazzam bir manzaraya sahip olmasından çok etkilendim. Tekirdağ’ın modern ve insanlarının kendine özgü yapılarına hayran kaldım diyebilirim. Tekirdağ’ da kimse kapısını kilitleyip bir yere gitmez kapılar sonuna kadar açıktır, çünkü insanların birbirine olan güvenleri çok yüksektir. Samimi ve içten yaklaşımlarını, misafirperverliklerini görmenizi isterim. Gaziantep’ e gelecek olursak tam anlamıyla bir kültür zenginliği ve buram buram tarih kokusu diyebilirim. Yemekleri ayrı güzel dokusu ayrı güzel insanı apayrı güzel…

NAZLI GÜNERLİ OKUTAN’IN HAYAT FELSEFESİ NEDİR?

DÜNYANIN EN ZEKİ İNSANI DA OLSANIZ BULUNDUĞUNUZ ORTAM VASAT VE VASATIN ALTINDAKİ KİŞİLERDEN İBARET İSE DÜZEYİNİZİ BİLE KORUMA İMKANINIZ YOKTUR, HEPİMİZ BERABER EN ÇOK ZAMAN GEÇİRDİĞİMİZ BEŞ KİŞİNİN ORTALAMASIYIZ.(J.ROHN)

AŞK, KİTAP, AİLE, BAĞ, KALP KELİMELERİ SİZİN İÇİN NE İFADE EDİYOR?

AŞK; Aşk sizce sadece karşı cinse duyulan bir duygu mudur? Ben kitaplarıma da aşığım, arkadaşlarıma da her gün uyandığımda selam verdiğim çiçeğime de… Aşk benim için kalbinizi ne kadar genişlettiğiniz ve içine ne kadar çok şey sığdırdığınızda gizli olan bir duygudur.

KİTAP; Kitaplar benim için 10.916 metre derinliğe sahip Dünya’nın en derin noktası olan Mariana Çukuru gibi. Kitapların kalbimdeki yerinin Mariana Çukuru’ nun derinliğinden de fazla olduğunu söyleyebilirim.

AİLE; Aile ise yüzük parmağı gibidir benim için. Yüzük parmağından kalbe giden damarlar misali. Olmazsa olmazım eşim ve ailemdir. Aile nefes almayı unutamayacağını bilmek gibidir.

BAĞ; Sevdiklerinizle, sevdiğiniz şeylerle veya mutlu olduğunuz yerlerle gözle görülmeyen, gönülle hissedilen, koparılması mümkün olmayan bir histir diyebilirim.

KALP; Kimi insana göre vücudumuzda işleyen ve sadece kan pompalama görevi olan bir organdır. Ancak benim için kalp uçsuz bucaksız bir bahçeyi, kilometrelerce yolu, tonlarca hektar suyu ve milyarlarca şeyi sığdırabileceğimiz, alanı ve ölçüsü olmayan somut olmaktan çok soyutluğunu hissettiğimiz bir varlıktır.

NAZLI GÜNERLİ OKUTAN’I EN ETKİLEYEN KİTAP SÖZLERİ NEDİR?

 (Ölene Kadar Sorumlusun Gönül Bağı Kurduğun Her Şeyden.) (KÜÇÜK PRENS)

(” Daha çok anlat” dedim. “Hoşuna gidiyor mu? ” “Çok. Elimden gelse seninle sekiz yüz elli iki bin  kilometre hiç durmadan konuşurdum.” “Bu kadar yola nasıl  benzin yetiştiririz?” “Gider gibi yaparız.”) (ŞEKER PORTAKALI)

Bu kitap sözleri hayatımda beni etkileyen ve bana yol gösteren en etkili kaynağım…. Umarım bu kitapları okuduğunuzda bana hissettirdiklerini ve bana dokunduğu yerden size de dokunmasını dilerim…

Kadına Yönelik Şiddet
Now Bomonti

Paylaş : 

Röportajlar

Haftalık Gündem

Diğer Yazılar

Menü